Budēļu masku darināšanas meistardarbnīca

Sandra Neliusa

“Budēlis ir latviešu Valentīns,” sacīja tautas folkloras eksperte Irita Vimba prezentācijā par Meteņdienas tradīcijām sestdien, 4. februārī, Stelpes pamatskolā, kur interesenti bija pulcējušies uz budēļu masku darināšanas meistarklasi.

Budēļu apciemojuma rituālā nozīme ir auglības veicināšana. Bet viņu ierašanās tika gaidīta arī lustīgu dziesmu, danču un citu jautru izdarību dēļ, kas bija šī apciemojuma neatņemama sastāvdaļa.

Vecumnieku tautas nama vadītāja Agrita Laudurga pastāstīja par Meteņdienu, kas notiks 25. februārī Vecumniekos un šīs dienas gaitā gaidāmajām aktivitātēm. Sākot agri no rīta tirgus laukumā, dodoties maskotos gājienos pa lauku sētām un kopīgi līdz Jaunā ezera krastam, un pēc tam vēlā pēcpusdienā Vecumnieku tautas namā izdejojoties.

Meistarklasē, ko vadīja Irita Vimba un folkloras kopas “Tīrums” dalībnieki, tika darinātas budēļu cepures. Cepuru pīšanā ar īpašu aizrautību iesaistījās Virgīnija Volodkiene, Zeltīte Pauloviča, Valentīna Rūtiņa-Rūtenberga, Sandra Marusova, Jūlija Apsīte, Evelīna Imanta, Vivita Arcihovska, Dāgs Neliuss, kā arī kāda ģimene, kas bija ieradušies no Bauskas. Jaunieši Dainis Vasiļjevs un Roberts Strautnieks ne vien sagādāja materiālu cepuru pīšanai, bet arī, uzvilkuši budēļu tērpus, paši aktīvi piedalījās visās norisēs.

Pēc darbošanās, darinot budēļu tradicionālās galvas rotas, sarīkojuma dalībnieki devās ārā, lai ar svētkiem raksturīgām dziesmām un rotaļām izspēlētu budēļu apciemojumu kādās mājās. Māju saimnieku lomā iejutās Valentīna un Andrejs Rūtiņi-Rūtenbergi.

Šī meistarklase bija pirmais posms un nozīmīga daļa no Vecumnieku novadā radušās ieceres atjaunot novadā maskošanās tradīciju un līdz Latvijas valsts simtgatei iesaistīt budēļu kustībā vismaz 100 novada iedzīvotājus. Pasākuma noslēgumā viņa secināja, ka sarīkojums acīmredzami radījis cilvēkos interesi un ir jāturpina strādāt, lai palīdzētu šai iecerei īstenoties.