Gina Viegliņa-Valliete viesojas Stelpes skolā

Teksts un foto: Kārlis Elmers Apsītis

17. septembrī Stelpes pamatskolā viesojās rakstniece Gina Viegliņa – Valliete, lai pastāstītu par savas jaunākās grāmatas “Rainis un viņa mātes” ieceri un tapšanu.

Savu uzstāšanos grāmatas autore sāka ar vārdiem, ka viņai liels prieks dzīvot Vecumnieku novadā, jo tas ir bagāts ar kultūrvēsturiskām personībām un notikumiem.

Gina nedaudz pastāstīja par savu sarežģīto dzīvi, pēc tam pievērsās stāstījumam par Raiņa dzimtu.

Raini rakstniece dēvē par Saules dziesminieku, kura personības un daiļrades tapšanā liela nozīme bijusi trim sievietēm – mātei Dārtai, māsai Līziņai un sievai jeb “garīgajai mātei”( kā to nodēvēja rakstniece) – Aspazijai.

Īpaši aizkustinošs bija stāstījums par māsu Līziņu, kas savu dzīvi upurējusi brālim Jānim un vecāku saimniecībai.

Jau bērnībā Līziņa jūtas ļoti vientuļa, nesaprasta. Meitene ir talantīga un vēlas izglītoties, bet tēvs liek rūpēties par saimniecību. Tēvs neļauj Līziņai precēties ar skolmeistaru, jo tie esot pliki kā baznīcas žurkas.

Līziņa nomira 42 gadu vecumā, un visu sakrāto bagātību izputināja māsa Dora.

Aptuveni 10 minūtes pirms sarunas beigām Gina atbildēja uz skolēnu jautājumiem.

Tikšanās ar rakstnieci bija vērtīga, uzzinātais noderēs gan mācību stundās, gan ārpusklases pasākumos.