Karjeras diena 2017 Vecumniekos

Teksts: Agita Šķiliņa

Karjeras izvēles jautājumi ir būtiski gan bērniem un jauniešiem, gan arī viņu ģimenēm. Izglītības procesā karjeras izvēles jautājumi tiek aktualizēti, lai skolēni pēc iespējas agrāk saņemtu informāciju un padomus, kas dotu viņiem iespēju izvēlēties pašu vēlmēm un spējām noderīgu turpmākās izglītības un darba dzīves virzienu.

Stelpes pamatskolā karjeras dienas notiek katru mācību gadu. Šogad 4.-8. klašu skolēni un viņu pedagogi viesojās Vecumniekos, kur iepazinās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Bauskas daļas Vecumnieku posteni un kokapstrādes uzņēmuma SIA „ Pakāpiens” darbu.

Ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Bauskas daļas Vecumnieku posteņa darbu iepazīstināja glābšanas darbu vadītājs – ugunsdzēsējs Krišjānis Konušs, kurš ir ugunsdzēsējs vairākās paaudzēs. Kr. Konušs pastāstīja, ka ugunsdzēsēja arodu var apgūt Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā un Saldus tehnikumā. Kr. Konušs ieskicēja arī ugunsdzēsēju ikdienu, kura ir ne tikai fiziski, bet arī morāli grūta. Skolēni uzzināja, ka katru dienu starp ugunsdzēšanas darbiem ir arī jāmācās, jo katru mēnesi notiek pārbaudes – testi, katru gadu jākārto fiziskie normatīvi, lai to izdarītu, jābūt labam veselības stāvoklim. Svarīgs palīgs ugunsdzēsējiem ir ugunsdzēsēju mašīna ar 18 šļūtenēm, 3 tonnām ūdens un citiem svarīgiem instrumentiem, kas nepieciešami dažādos glābšanas darbos. Ugunsgrēka laikā ugunsdzēsēju mašīnas ūdens rezervuāru var iztukšot ļoti ātri, tāpēc ir nepieciešamas vēl papildus ūdens ņemšanas vietas. Kr. Konušs demonstrēja glābēja formu, kura kopā ar skābekļa balonu sver 32 kg. Skolēni paši varēja iejusties ugunsdzēsēja lomā, jo aktīvi izmantoja iespēju turēt rokā gan šļūtenes ar stobriem, izjūtot ūdens spēku, gan arī dažādus instrumentus.

Ar kokapstrādes uzņēmuma SIA „ Pakāpiens” darbu iepazīstināja direktors Egils Reinbergs. Zāģētava mēnesī sazāģē 700 m3 baļķu. No apses, melnalkšņa, liepas, oša, priedes u.c. ražo apdares, lāvas, grīdas dēļus, līstes, izgatavo un uzstāda moduļa saunas kabīnes u.c. Uzņēmums ne tikai izzāģē mežus, bet arī rūpējas par jaunu mežu stādīšanu. SIA „ Pakāpiens” sadarbojas ar dažādiem partneriem ārvalstīs, jo uzņēmums uztur augstus standartus. E. Reinbergs uzsvēra, ka, strādājot kokapstrādes uzņēmumā, ir nepieciešamas gan matemātikas, gan fizikas zināšanas, jo zāģētavā ir iekārtas, kas veic ļoti precīzas un sarežģītas funkcijas. Skolēni uzzināja, ka papildus uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem un produkcijai, uzņēmuma telpās ir iespēja aplūkot un iegādāties direktora sievas Lidijas savdabīgas rotas, kas gatavotas  no dažādu valstu pusdārgakmeņiem, Svarovska kristāliem, Murāno stikla, koka, kā arī daudz dažādiem citiem materiāliem. L. Reinbergas hobijs ir arī dažādu apģērbu papildināšana ar interesantām detaļām un to izgatavošana, piemēram, no vīriešu šlipsēm šūti svārki un sarafāns.